U20世界選手権 | 01/02 16:00 | 3 | [1] アメリカU20 v ラトビアU20 [4] | L | 7-2 | |
U20世界選手権 | 12/30 18:30 | - | [3] ドイツU20 v ラトビアU20 [5] | W | 2-6 | |
U20世界選手権 | 12/29 13:30 | - | [5] ラトビアU20 v フィンランドU20 [4] | L | 0-4 | |
U20世界選手権 | 12/27 18:30 | - | [5] ラトビアU20 v カナダU20 [2] | L | 0-10 | |
U20世界選手権 | 12/26 18:30 | - | [2] スウェーデンU20 v ラトビアU20 [2] | L | 6-0 | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 12/21 18:00 | - | ノルウェーU20 v ラトビアU20 | W | 2-6 | |
国際親善試合(規定の試合時間のみ) | 11/11 15:30 | - | エストニア v ラトビアU20 | W | 1-2 | |
国際親善試合(規定の試合時間のみ) | 11/10 19:00 | - | ポーランド v ラトビアU20 | L | 5-1 | |
国際親善試合(規定の試合時間のみ) | 11/09 18:30 | - | ラトビアU20 v リトアニア | W | 6-4 | |
U20世界選手権 | 01/04 15:00 | 1 | オーストリアU20 v ラトビアU20 | W | 2-4 | |
U20世界選手権 | 01/02 14:30 | 1 | ラトビアU20 v オーストリアU20 | W | 5-2 | |
U20世界選手権 | 12/30 16:00 | - | スロバキアU20 v ラトビアU20 | L | 3-0 | |
U20世界選手権 | 12/29 16:00 | - | ラトビアU20 v フィンランドU20 | L | 0-3 | |
U20世界選手権 | 12/27 21:00 | - | スイスU20 v ラトビアU20 | L | 3-2 | |
U20世界選手権 | 12/26 21:00 | - | ラトビアU20 v アメリカU20 | L | 2-5 | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 12/22 23:00 | - | ドイツU20 v ラトビアU20 | L | 6-3 | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 12/20 23:30 | - | ラトビアU20 v チェコ共和国U20 | L | 3-6 | |
U20世界選手権 | 08/17 19:30 | 3 | スウェーデンU20 v ラトビアU20 | L | 2-1 | |
U20世界選手権 | 08/14 22:00 | - | チェコ共和国U20 v ラトビアU20 | W | 2-5 | |
U20世界選手権 | 08/12 22:00 | - | スロバキアU20 v ラトビアU20 | L | 3-2 | |
U20世界選手権 | 08/10 22:00 | - | ラトビアU20 v カナダU20 | L | 2-5 | |
U20世界選手権 | 08/09 22:00 | - | ラトビアU20 v フィンランドU20 | L | 1-6 | |
IIHF U20世界選手権ディビジョン1A | 12/18 19:00 | 1 | [4] カザフスタンU20 v ラトビアU20 [2] | W | 1-3 | |
IIHF U20世界選手権ディビジョン1A | 12/16 12:00 | 1 | [2] ラトビアU20 v ハンガリーU20 [6] | W | 6-1 | |
IIHF U20世界選手権ディビジョン1A | 12/15 12:00 | 1 | [2] ラトビアU20 v ベラルーシU20 [1] | L | 1-2 | |
IIHF U20世界選手権ディビジョン1A | 12/13 19:00 | 1 | [2] ラトビアU20 v デンマークU20 [6] | W | 5-4 | |
IIHF U20世界選手権ディビジョン1A | 12/12 15:30 | 1 | ノルウェーU20 v ラトビアU20 | W | 2-4 | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 11/12 16:00 | - | ラトビアU20 v オーストリアU20 | - | View | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 11/11 16:00 | - | ラトビアU20 v デンマークU20 | - | View | |
国際親善試合 U20(規定の試合時間) | 05/23 07:00 | - | Russia Blue U20 v ラトビアU20 | - | View |
The Latvian men's national under 20 ice hockey team is the national under-20 ice hockey team in Latvia. The team represents Latvia at the International Ice Hockey Federation's IIHF World Junior Championship.
They have played at the top division of the tournament seven times; it has been at the top division since the 2022 tournament, where Latvia was called up to replace Russia in the rescheduled tournament due to the country being banned from international ice hockey (Latvia had originally been promoted for 2023). During the tournament, Latvia won its first-ever preliminary round game in the top division.
Division | Championship | Coach | Captain | Finish | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Pool C | 1993 Minsk | – | – | Qualified | 25th (1st in Pool C Qualification) |
Pool C | 1994 Odense/Esbjerg | – | – | Promoted | 18th (2nd in Pool C) |
Pool C1 | 1995 Puigcerda | – | – | Promoted | 17th (1st in Pool C1) |
Pool B | 1996 Sosnowiec/Tychy | – | – | Final round | 12th (2nd in Pool B) |
Pool B | 1997 Kyiv | – | – | Group round | 12th (2nd in Pool B) |
Pool B | 1998 Sosnowiec/Tychy | – | – | Final round | 14th (4th in Pool B) |
Pool B | 1999 Dunaújváros | – | – | Final round | 15th (5th in Pool B) |
Pool B | 2000 Minsk | – | – | Relegation round | 17th (7th in Pool B) |
Division I | 2001 Landsberg/Füssen | – | – | relegated | 18th (8th in Division I) |
Division II | 2002 Zagreb | – | – | Promoted | 21st (2nd in Division IIA) |
Division I | 2003 Bled | – | – | Group stage | 18th (4th in Division IB) |
Division I | 2004 Berlin | – | – | Group stage | 14th (4th in Division IA) |
Division I | 2005 Narva | – | – | Promoted | 12th (1st in Division IB) |
Top Division | 2006 British Columbia | – | – | relegated | 9th |
Division I | 2007 Odense | – | – | Group stage | 13th (2nd in Division IA) |
Division I | 2008 Riga | – | – | Promoted | 12th (1st in Division IB) |
Top Division | 2009 Ottawa | – | – | Relegation round | 8th |
Top Division | 2010 Saskatchewan | – | – | relegated | 9th |
Division I | 2011 Babruysk | – | – | Promoted | 11th (1st in Division IA) |
Top Division | 2012 Calgary/Edmonton | – | – | Relegation round | 9th |
Top Division | 2013 Ufa | – | – | relegated | 10th |
Division I | 2014 Sanok | – | – | Group stage | 12th (2nd in Division IA) |
Division I | 2015 Asiago | – | – | Group stage | 13th (3rd in Division IA) |
Division I | 2016 Vienna | – | – | Promoted | 11th (1st in Division IA) |
Top Division | 2017 Montreal/Toronto | – | – | relegated | 10th |
Division I | 2018 Courchevel/Meribel | – | – | Group stage | 12th (2nd in Division IA) |
Division I | 2019 Füssen | – | – | Group stage | 14th (4th in Division IA) |
Division I | 2020 Minsk | – | – | Group stage | 12th (2nd in Division IA) |
Division I | 2021 Hørsholm | Cancelled due to the COVID-19 pandemic | |||
Division I | 2022 Hørsholm | – | – | Promoted | 12th (2nd in Division IA) |
Top Division | 2022 Edmonton | – | – | Quarterfinals | 7th |
Top Division | 2023 Halifax/Moncton | – | – | Relegation Round | 9th |
Top Division | 2024 Gothenburg | – | – | Quarterfinals | 8th |
Top Division | 2025 Ottawa | – | – |